Translate

GDZIE W STOLICY KORFU ZJECIE DOBRĄ PITĘ GIROS

Wielu z Was przybywając na wakacje do Grecji myśli o tym by przy pierwszej okazji skosztować lub ponownie zjeść grecki przysmak - PITĘ ME GIRO !

To zdecydowanie najbardziej popularny przysmak w Grecji, którym wszyscy, bez wyjątku, zajadają się !!!
Sam zapach kusi by to kupić i zjeść .... tym bardziej , że ceny tego przysmaku są dostępne dla każdej kieszeni. Jedzą to dzieciaki, młodzież i starsi - turyści i oczywiście tubylcy , którzy często w czasie wieczornego spaceru po starówce jedzą pitę na ulicy , siedząc przy punktach gdzie to się sprzedaje lub wręcz jednocześnie powoli chodząc po starówce. 
To świetnie zastępuje kolacje i później można pójść na zimny napój na ulicę Listonu.

Jak się przygotowuję ten przysmak. Po pierwsze pieczone są specjalne placki . Następnie przygotowuje się mięso do wyboru. Najbardziej popularna jest pita z pieczonym mięsem wieprzowym, które ciągle piecze się  na obracającym się metalowym pręgu.O ile ktoś nie chce mięsa wieprzowego może zamówić pitę z szaszłykami (suvlakami po grecku ) z kury - co jest mniej kaloryczne i często bardziej odpowiada tym którzy dbają o linię. Bo przykładowo pita z giro ze wszystkim ma 300 kalorii , a pita z souvlakami z kury i bez sosu i dzadzyki na tylko 150 kalorii.

Oczywiście jak macie to skosztować po raz pierwszy zamówcie ze wszystkim , by zobaczyć czy Wam to smakuje .

Do mięsa i placka przygotowane są w różnych pojemnikach dodatki: frytki, pokrojone pomidory, pokrojona cebula, sos pomidorowy i dzadzyki ( sos z jogurtu, czosnku , ogórka i przypraw).

Oczywiście każdy może sobie zamówić co chce . Ja osobiście nie lubię pity z cebulą. Wiele osób nie chce mieć w picie  dzadzyki - każdy bierze co chce !!!


Często pytacie się gdzie Korfiacy jedzą pitę , bo oczywiście miejsca wypróbowane przez tubylców są najlepsze do jedzenia , bo są sprawdzone , jest duży ruch , więc wszystko jest świeże i pachnące.

Proszę nie popełniać błędów takich jak zamawianie pity w restauracjach !!!!

Tam moga Wam podać coś podobnego, ale to nie to  samo co sprzedają w tych punktach do wynosu z grillem , gdzie zawsze jest kolejka od 12 w południe do późnych godzin wieczornych.

Na terenie stolicy jest wiele punktów gdzie pita jest sprzedawana . Ja jednak kupuję je w dwóch miejscach od wielu lat. Tam według mnie są najlepsze.

Oczywiście takich  miejsc sprzedaży pity w stolicy czy na terenie wielu osad turystycznych jest bardzo dużo. 
W wielu z nich zakupicie pyszną pitę. 

Ja informuję Was tutaj o miejscach gdzie sama je czasami kupuję , bo o tych miejscach wiem , że to co kupicie ucieszy Wasze podniebienie. 

Pierwszy grill znajduje się na terenie starówki przy jednej ze studni , na ulicy równoległej do Listonu i łączącej plac Ratusza korfiańskiego z centralną ulicą starówki o nazwie Nikithoru Theotoki .


Koło tego miejsca spacerujecie po starówce i widzicie charakterystyczną studnię.Drugie takie miejsce jest w nowszej części miasta wychodząc ze starówki w kierunku placu San Rocco dokładnie naprzeciwko dużego sklepu HONDOS CENTER .


Tutaj zawsze jest jeszcze większy ruch!

W tych dwóch miejsach nie macie wiele miejsc by usiąść i zjeść pitę. Najczęściej bierzecie ją do ręki i spacerując po ulicy ją zajadacie.

Jeśli jednak ten sposób jedzenia Wam nie odpowiada i chcecie zakupić ją i usiąść w miłym miejscu by ją zjeść proponuję Wam jeszcze inne miejsce. 

Jest to mały punkt sprzedaży różnych greckich smakołyków na ulicy znajdującej się z tyłu za ulicą Liston , prostopadłą do Listonu 

To miejsce nazywa się PITTA TOU PAPPOU , czyli po grecku " pita dziadka". Wewnątrz tego punktu macie kilka stolików i poza tym szereg fajnych stolików na zewnątrz wzdłuż budynku przy malowniczej uliczce o bardzo greckim charakterze. Sami zobaczcie !Na serwetkach - reklamówkach tego punktu macie dokładny adres  i nawet stronę internetową by to miejsce znaleźć . Macie też telefon , bo jeśli mieszkacie na terenie stolicy możecie zamówić telefonicznie to co chcecie zjeść i zostanie to Wam dostarczone do domu. To miejsce zostało otwarte w ostatnim roku i cieszy się duża popularnością . Osobiście ja i moi znajomi jesteśmy z tego co tam sprzedają bardzo zadowoleni. 
Będąc w Grecji trzeba to spróbować !

A ja z mojej strony życzę smacznego .

1 komentarz: