Translate

CZY KORFIACY JEŻDŻĄ NA WAKACJE ?

Korfu to Raj na ziemi i oczywiście idealne miejsce na spędzenie urlopu.

Bardzo często przybywając tutaj na wakacje pytacie się o to czy mieszkańcy wyspy wyjeżdżają z tego tak pięknego miejsca na wakacje gdzieindziej ?
Wakacje to dla większości z nas po pierwsze słońce i plaża. Jest wielu zwolenników wakacji zimowych w górach ze śniegiem , w okresie gdy nie ma już upałów , ale większość z nas o ile nawet lubi takie wakacje zimowe chce w lecie ogrzać się na słońcu.Wakacje to nie tylko odpoczynek i poznawanie nowego miejsca , ale po pierwsze potrzebna wszystkim z nas zmiana otoczenia i trybu życia na krótki okres w ciągu każdego roku.

Tak samo moglibyście się spytać czy mieszkańcy Zakopanego lub Sopotu jeżdżą na wakacje ??!! To samo dotyczy mieszkańców Korfu.

Mimo tego ,  że w większości dni w roku mamy tutaj słońce wakacje dla wszystkich powinny dodatkowo łączyć się ze zmianą środowiska, odbiegnięciem od dnia codziennego i codziennych obowiązków. To radykalna zmiana sposobu życia na pewien okres .
Dla wszystkich mieszkańców wysp greckich , czy ogólnie terenów turystycznych okresu letniego ta kwestia wygląda trochę inaczej.

Może za oknem być upał i piękne słońce , ale w Grecji okres lata to okres ciężkiej pracy w zawodach związanych bezpośrednio lub pośrednio z turystyką.
Okres lata to okres pracy bardzo często przez ponad 10 godzin dziennie i tylko przy dobrej organizacji dnia pracy i życia rodzinnego można tutaj sobie pozwolić na krótki wypoczynek na plaży kilka razy w tygodniu. 

Ci którzy to robią są szczęściarzami bo łączą pracę z urokiem lata korfiańskiego. Do takich Korfiatów należą głównie ci którzy mają jakieś domy blisko plaży  gdzie w okresie lata mieszkają z rodziną by ich dzieci miały możliwość codziennie pokąpać się w morzu. Wiele rodzin mieszkających na stałe w stolicy w ten sposób organizuje sobie przynajmniej okres przerwy wakacyjnej w szkole , która w Grecji trwa trzy miesiące od połowy czerwca do połowy września. Nie ma tutaj długiej przerwy zimowej. To ze względu na upały letnie sięgające często do 40C. Z tego powodu w Grecji jest dłuższa przerwa wakacji letnich.

Wielu mieszkańców dużych miast greckich tj. Ateny czy Saloniki zazdroszczą Korfiatom tego , że mieszkają na wyspie , ale nie zdają sobie często sprawy z tego , że niestety, nie zawsze jest tutaj możliwe rozkoszowanie się walorami tak pięknego miejsca . Bardzo często po długim dniu pracy myśli się tylko o prysznicu i spaniu by następnego dnia też dać sobię radę z obowiązkami codziennego dnia pracy i obowiązkami życia rodzinnego - o ile ktoś ma rodzinę.

Wiem to z własnego doświadczenia pracując tyle lat w turystyce i dodatkowo posiadając wiele obowiązków związanych z rodziną i wychowaniem dziecka.
Jedyną odskocznią od takiego napiętego trybu życia na wyspie są kilkugodzinne wypady na plażę lub do domów na wsi gdzie jest jakiś ogród i można, choćby na chwilę, zapomnieć o troskach dnia codziennego.
To są takie króciutkie jakby wakacje dla mieszkańców wyspy.

Na prawdziwe wakacje mieszkańcy Korfu czekają do zimy. Po sezonie turystycznym ci , których na to stać wyjeżdżają na wakacje do ciepłych krajów by tam kąpać się i poopalać.

W ostatnich latach tego kryzysu w Grecji tych ludzi jest coraz mniej. Statystycznie w Grecji obecnie 50-60% Greków nie stać na wakacje. Poza tym okres przerwy wakacyjnej dla tych którzy to robią zmniejszył się z dwóch tygodni na 2-3 dniowe wypady do nie tak bardzo oddalonych od miejsca zamieszkania miejscowości.

Przed kryzysem w Grecji wielu Korfiatów w okresie zimy latało do Tajlandii na 2-3 tygodniowe wakacje . Były tam miejscowości w których można było spotkać więcej znajomych niż na deptaku w stolicy. Ale to dawne czasy , które nie sądzę, że wrócą.

Czasy się zmieniły.

Ze względu na to , że na Korfu jest bardzo dużo mieszanych małżeństw wiele takich rodzin w okresie Bożego Narodzenia wyjeżdża do Europy do domów rodzinnych by tam z resztą rodziny spędzić święta. Jest to pewien rodzaj wakacji i jeszcze inny sposób oderwania się od dnia codziennego na wyspie.

Ci których na to stać wyjeżdżają dalej, najczęściej opłacając wakacje zorganizowane z angielskich biur turystycznych , bo koszty takich wakacji z lotami z Anglii są wielokrotnie tańsze od tych , które są oferowane przez biura greckie z Aten. Zawsze trzeba tutaj brać pod uwagę dodatkowe koszty wyjazdu z wyspy do miejsc w których rozpoczyna się oferta wakacyjna.

W większości jednak przypadków mówimy tutaj o wakacjach w ciepłych klimatach. Grecy nie należą do narodu , który lubi spędzać wakacje w górach , czy gdzieś na lądzie z dala od morza.

Dla Greka wakacje w większości przypadków to morze i słońce.


2 komentarze:

  1. Mój kolega z Korfu często wyjeżdża nad Słoneczny Brzeg. Greckie widoki już tak mu się opatrzyły, że woli wakacje spędzać w stronach swojej żony. Nie dziwię się, bo też lubię Słoneczny Brzeg :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każdy wybiera to co lubi. Pozdrawiam

      Usuń