Translate

ACHILLION NA KORFU - PAŁAC CESARZOWEJ ELŻBIETY ( SISSI)

Dwanaście kilometrów na południe od stolicy wyspy , w miejscowości Gastouri znajduje się pałac Achillion. Jest to jedna z największych atrakcji tej wyspy. To miejsce odwiedzane jest przez tłumy turystów przybywających na wyspę na wakacje lub przypływających na Korfu na kilka godzin statkami rejsowymi .
Został on wybudowany przez Cesarzową  Elżbietę , która potocznie nazywana była Sissi. Historię tej pięknej kobiety znacie z licznych pokazywanych w Polsce w kinach i w telewizji polskiej filmów. Przypomnę film Magierling, serię filmów Sissi, 3 odcinkowy film poświęcony jej życiu , który pokazywany był ostatnio w kraju w telewizji krajowej.
Pałac został wybudowany w 1890 roku ku czci jej tragicznie zmarłego syna Rudolfa i był letnia rezydencją Sissi i jej rodziny w okresie kolejnych 7 lat .  Sisi przyjeżdżała tutaj na wakacje w towarzystwie jej dzieci, rodziców . W okresie letnim często zapraszani byli przez nią do Achillionu ludzie ze świata sztuki- malarzy, muzyków czy pisarzy , by mogła mile z nimi spędzać okres wakacji.

Pałac jest wybudowany w stylu neoklasycznym . 
Ma trzy kondygnacje - wysoki parter , gdzie znajdowały się pomieszczenia publiczne i dwa piętra gdzie były komnaty sypialne. Na drugim piętrze znajduję się też sala balowa w której w okresie letnim Sissi organizowała słynne bale dla ludzi szlachetnie urodzonych z wyspy i z całej Europy.
Budynek pałacu otoczony jest pięknymi ogrodami z wieloma rzeźbami . Dekoracja tej posiadłości związana jest z mitologią grecką .
Nazwa posiadłości pochodzi od Achillesa , którego twarz stojącego w ogrodzie posagu bardzo jej przypominała jej ukochanego syna Rudolfa. . Jest to Achilles w chwili jego śmierci ze strzała w jego prawej pięcie . I od tego posągu ta posiadłość przyjęła nazwę Achillion.
Po tragicznej śmierci Sissi pałac był zamknięty do 1907 roku kiedy kupuje go cesarz niemiecki Wilhelm Kaiser Drugi. Jego siostra Zofia jest w tym czasie królową Grecji i wraz z rodzina przybywa na Korfu do posiadłości Mon Repo na okres letni. Tak Kaizer chcąc spotykać się ze swoja siostra kupuje Achillion i przyjeżdża tu na wakacje do Pierwszej Wojny Światowej. właśnie on stawia tutaj w ogrodach drugi , piękny posąg Achillesa , mający 12 metrów wysokości
Z tarasu przy tej rzeźbie macie piękny punkt widokowy. widzicie całą północną część wyspy jak na talerzu. nic dziwnego , że Sissi tutaj wybudowała swoją letnią rezydencję.W czasie Pierwszej Wojny Światowej pałac jest przekształcony w szpital wojskowy. W okresie międzywojennym jest zamknięty . W czasie Drugiej Wojny Światowej ponownie jest używany jako szpital wojskowy - początkowo dla Włochów , później dla Niemców. To ocaliło tą posiadłość od zniszczenia w czasie wielkiego bombardowania niemieckiego wyspy 13 września 1943 roku, bo był to ich szpital.

Po wojnie pałac został zakupiony przez państwo greckie, które na parterze budynku zorganizowało istniejące tu do dzisiaj muzeum . W sali balowej zorganizowano kasino , które przed 5 laty zostało przeniesione do jednego z 5 gwiazdkowych hoteli w mieście.

Obecnie na terenie Achillionu organizowane są w ciągu całego roku koncerty muzyczne, wystawy malarskie, wieczory poetyckie i często spotkania ważnych osobistości ze świata polityki czy religii , które oficjalnie odwiedzają wyspę. Poza tym ci których na to stać mają możliwość organizować uroczystości weselne dla swoich dzieci na pięknych tarasach przed salą balową .

Opinie turystów odwiedzających pałac są podzielone.

 Wielu Austriaków odwiedza to miejsce z wielkim sentymentem bo wiąże się ono z ich historią . Jest jednak wiele ludzi , którzy są rozczarowani wyglądem wnętrz pałacu w których nie ma dużo ciekawych elementów i wiele wnętrz oczekuje na szybką renowację. Europejczycy przyzwyczajeni do bardzo bogatych sal muzealnych w swoich krajach zaskoczeni są pustką tego miejsca . 

Obecnie wnętrze pałacu jest odnawiane i zamknięte dla turystów! Czekamy na jego otwarcie z niecierpliwością,  ale kiedy jeszcze nie wiemy. 

Możecie jednak przyjechać tutaj i zobaczyć piękne ogrody, które wszystkim się podobają. 
 


Cenne informacje :
Wejście na teren ogrodów i do wnętrza pałacu jest odpłatne. Bilet dla indywidualnych gości  kosztuje 8 euro ( od 6- 65 roku życia) , dla emerytów ponad 65 rokiem życia cena jest 6 euro (ceny 2016 roku).

Dla grup liczących od 14 osób  i więcej cena biletu spada do 5 euro od każdej osoby mającej więcej niż 6 lat .

Bilety kupuje się obok wejścia na teren Achillionu lub przez internet.

Achillion jest otwarty codziennie od 8 rano do 20.00 - ostatni goście mogą wejść o 19.00.

Polecam zobaczyć moje filmiki o Achillionie, których adres podaję poniżej..

Pierwszy pokazuje taras przy pałacu i ogrody :

https://www.youtube.com/watch?v=9kOX6GY-zLc&t=180s


Drugi pokazuje jak wygląda parter pałacu

https://www.youtube.com/watch?v=ke87fxFJCdM&t=177s

2 komentarze:

  1. Udało mi się zwiedzić wnętrza,teraz dziękuję za wirtualny spacer,wspominam :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, ze po odnowieniu wnętrze będzie jeszcze piękniejsze. Dziękuję za komentarz.

      Usuń