Translate

GRANAT - JESIENNY OWOC NA KORFU
Okres jesieni jest zawsze okresem zbioru różnych owoców . W każdej części świata zbiera się różne owoce w zależności od  klimatu tam istniejącego.
Na Korfu mamy wszelkiego rodzaju owoce spotykane w północnej Europie i dodatkowo te które są charakterystyczne dla ciepłych klimatów.
Do takich owoców należą granaty rosnące często w korfiańskich ogródkach . Możecie je zobaczyć jeżdżąc po całej wyspie. W wielu miejscach sa sprzedawane wręcz przy drodze turystom , możecie też je zakupić na tutejszych targach.

Granat to bardzo wartościowy owoc posiadający dużo witamin i   wiele walorów smakowych .
Najczęściej używany jest jako jeden z owoców z którego robi się codzienne różnego rodzaju soki na śniadanie . 

Najbardziej popularny w kuchni korfianskiej jest jako bardzo smaczny i barwny dodatek do bogatych sałatek z zielonej sałaty, rokoli, kapusty , czy różnych ciekawych innych składników takich jak, orzechy, rodzynki, czy pokrojone świeże winogrona.
W wielu domach korfiańskich jest to też świetny element dekoracyjny naszych stołów w okresie zimy . Ma piękne kolory i o ile  owoc granatu nie jest pęknięty , ani zgnieciony można go przechowywać bez problemu poza lodówką nawet do sylwestra kiedy używany jest do istniejącego w Grecji ciekawego zwyczaju.

Jak wiecie granat ma wiele ziaren , małych czerwonych kawałeczków od których pochodzi też jego nazwa. Uważany jest za owoc - symbol płodności i dobrobytu.

Korfiacy sadą , że posiadanie w domu gdzieś na stole kilku owoców granatu przynosi szczęście i dobrobyt w domu .

Poza tym w chwili zmiany roku , dokładnie o 24.00 głowa rodziny rozbija w salonie granat na podłodze by jego kawałki rozsypały się po domu , by dom wypełnił się wszelkimi dobrami.
O ile Sylwestra spędza się poza domem ten zwyczaj ma miejsce w chwili gdy wraca się do domu po balu . Wtedy rozbija się go przy wejściu do domu .

Uwaga jednak na sok granatu , trudno się czyści i plamy z granatu trudno się piorą !

A tutaj widzicie granaty na jednym z moich obrazów, które możecie zobaczyć na mojej stronie w FB pt.Anna Witkowska Gallery of oil paintings. Zapraszam .Brak komentarzy:

Prześlij komentarz