Translate

KAŻDY MA PRAWO DO PRZERWY

Dzisiejszy świat jest pełny ludzi, którzy żyją w pośpiechu. Większość z ludzi cywilizowanego świat charakteryzuje się duża ilością stresu na co dzień.

 To choroba dzisiejszego świata , która w wielu przypadkach jest głównym czynnikiem wzrostu różnorodnych chorób w dniu dzisiejszym.

Świat się na co dzień zmienia, każdy z nas ma cągle wzrastające obowiązki w swoim życiu wobec innych , obowiązki w domu, obowiązki w pracy , obowiązku w stosunku do różnych grup społecznych wewnątrz których żyjemy.

Ale życie to nie tylko obowiązki !!!Trzeba je spełniać , ale nie trzeba też zapominać o obowiązkach wobec samego siebie . Nie można zapominać o tym , że każdy z nas ma też prawo do jakiejś przerwy w tej codziennej gonitwie.

W tym miejscu wielu z Was zaczyna się uśmiechać mówiąc , że to nie jest niemożliwe, nie ma czasu na taki luksus, no może w następnym miesiącu, w następnym roku itd.

Moi drodzy by mieć możliwość spełniać wszystkie narzucone na nas obowiązki wszystkim , ale to wszystkim potrzebna jest przerwa, czyli odpoczynek !!!

Mówimy tutaj o odpoczynku fizycznym lub psychicznym , który wyrywa nas z tego codziennej gonitwy choć na chwilę. Niektórzy przy dobrej organizacji dnia mogą tą przerwę przedłużyć na pół godziny , inni na godzinę dziennie , jeszcze inni robią to dłużej raz w tygodniu .

Wszelkie odmiany takiego odpoczynku od codziennej bieganiny są nam niezbędne !!!

Bardzo często kobiety mówią o tym , że mają obowiązki 24 godziny na dobę i nie mają nawet chwili na to by pomyśleć o sobie.

A jednak tą " chwilę " warto z ciągu dnia znaleźć by zbierać siły na następny dzień.

Może to być kilka minut siedzenia i słuchania muzyki na balkonie, czytanie książki przed snem, krótki spacer, kilka minut gimnastyki, czy pół godziny pracy w ogródku przy naszych kwiatach, ciepła kąpiel aromatyczna wieczorem , kiedy wszyscy w domu już śpią....

Jestem pewna, że każdy z nas ma w ciągu dnia taką możliwość, ale po prostu trzeba dostosować rodzaj wypoczynku do naszego trybu życia i naszych możliwości.

Nie każdy ma możliwości czasowe, czy finansowe chodzić na masaże rekreacyjne raz w tygodniu. Często jest to też niemożliwe , bo mieszkamy daleko i zabrałoby to wiele czasu.

Każdy organizm potrzebuje odpoczynku fizycznego .

Dlatego przez wiele lat ludzie walczyli o odpowiednia ilość godzin pracy w ciągu dnia . Inna sprawa, że w dniu obecnym te prawa ponownie zanikają i sytuacja ludzi pracujacych się pogarsza.

W wielu zakładach pracy istnieje jednak krótka przerwa w pracy , bo to wymaga regulamin, bo w ten sposób ludzie po krótkim odpoczynku są bardziej wydajni w pracy.

Tutaj nadmienię  też wielką wagę corocznych wakacji w czasie których zmieniamy środowisko, planujemy odpocząć w dla nas przyjemny sposób. Jedni lubią odpoczywać czynnie, spacerując , biegając, wspinając się po górach lub jeżdżąc na rowerze. Inni chcą siedzieć na plaży i pod parasolem czytać książkę przez cały dzień.

 Wszystko to należy do tego co nazywamy odpoczynkiem i przerwą w codzienności naszego życia .

 Każdy z nas  ma do tego prawo !!!

Moim zdaniem bardzo ważna jest też przerwa psychiczna.

W gonitwie za wszystkim w dniu codziennym bardzo często zapominamy samego siebie. Zapominamy o celach w naszym życiu, po prostu wpadamy w tunel w gonitwie za spełnieniem wszystkich naszych obowiązków, które w wielu przypadkach mogą nawet nie mieć sensu .

Każdy z nas musi mieć chwile dla siebie .

Okres w którym mamy możliwość spokojnie samemu popatrzeć na swoje życie i zastanowić się nad tym by je w jakiś sposób ulepszyć dla dobra naszego i ukochanych osób z którymi żyjemy.

Jeśli sami jesteśmy zadowoleni z naszego życia to i otaczający nas bliscy to odbierają i wpływa to pozytywnie też na ich życie. Nie zapominajmy o tym.

Mamy prawo do robienia sobie przyjemności. Nie czekajmy tylko na to by ktoś nam je zrobił, sami też możemy to zorganizować by spędzić jakiś czas w miły dla nas sposób.

Warto jest pomyśleć o tym kim jesteśmy , gdzie idziemy , jakie są nasze cele . Warto jest też to skonfrontować z tym czy to co robimy to jest to co chcieliśmy w przeszłości robić i może droga do celu który chcemy osiągnąć nie jest w tym kierunku w którym codziennie biegniemy.

Często te przerwy na odpoczynek fizyczny , czy na kontemplację i odpoczynek psychiczny zostawiamy na później...

Wszystko zależy od dzisiaj, jutro to będzie jutro .
O ile nie zorganizujemy w naszym życiu odpowiednich przerw we wszystkim to z pewnością kiedyś to się na nas samych odbije w postaci wielkiego zmęczenia, załamania psychicznego, czy jakiejś choroby.

Najwyższy więc czas do działania od dzisiaj, od zaraz - pomyślcie o tym !!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz