Translate

KLIFY KORFIAŃSKIE - SIDARI I PEROULADES
Korfu to wyspa na której znajdziesz wszystko - trzeba tylko wiedzieć gdzie i czego szukać. Jest to wyspa, która ma wiele cudownych miejsc i za każdym razem gdy się tutaj powraca coś innego się tutaj  odkrywa. Z tego względu wielu z turystów odwiedzających Korfu po 7 - 14 dniach wakacjach mówią , że to za mało i że muszą tutaj wrócić mając już pewne rozeznanie.

Niektórzy mówią , że ta wyspa to jak dobre stare wino - jak się napijemy łyczek , chcemy następny itd.

Bardzo znane i często opisywane w przewodnikach miejsce na Corfu to dwie znajdujące się na północno- zachodniej części wyspy  miejscowości SIDARI I PEROULADES z bardzo ciekawymi wybrzeżami - klifami .

Poniżej widzicie te w Sidari.
Sidari to miejscowość typowo  turystyczna , która rozbudowała się w latach 80-tych . To miejsce zostało odkryte przez turystów z Anglii którzy masowo , do dnia dzisiejszego przylatują tutaj na wakacje . Nadmienię , że Anglicy do dnia dzisiejszego stanowią największy procent turystów przylatujących na tą wyspę w sezonie turystycznym.
To masowe , szybkie rozbudowanie tego miejsca spowodowało , że w wielu przypadkach zdajemy sobie sprawę ,  że odbyło się to bez jakiegoś ogólnego planu , czy kontroli. To miejsce można było lepiej  wyeksponować - tak jak mu się należy. Niestety prywatna inicjatywa, bez kontroli , w wielu miejscach przeważyła. możecie jednak znaleźć tutaj wiele dobrze zorganizowanych ośrodków turystycznych.

Centrum miasteczka jest bardzo gęsto zabudowane budynkami bez jakiegoś specjalnego stylu. Mamy tutaj bardzo dużo sklepów, tawern, kawiarni . Tak jak to bywa w miejscach gdzie Anglicy wypoczywają , życie nocne toczy się bardzo żywo i to do późnych godzin rannych.  W ciągu całego dnia kawiarnie z muzyczka pełne są turystów. Jeśli lubicie w czasie wakacji taki szał , muzykę i duży tłumik młodych ludzi - to miejsce dla Was.
Wybrzeża w Sidari są malownicze, klify z tą ciekawą strukturą skał są rzeczywiście imponujące. Szkoda jednak , że wszystko jest zabudowane aż do samego brzegu morza i trochę według mnie zaniedbane........


Wszyscy przyjeżdżają tutaj  by zobaczyć KANAŁ MIŁOŚCI - mały przesmyk wodny pomiędzy dwoma wysokimi skałami. Dawnej w tym miejscu był też łuk ze skały stworzony naturalnie przez wodę - niestety przed kilkoma laty został zniszczony przez wielkie zimowe fale morskie. Nazwa tego miejsca jednak pozostała.Jeśli chodzi o plażę w tym miejscu , według mnie to nic zachęcającego - mała zatoczka zawsze pełna ludzi . Dno morskie ma pewnego rodzaju muł, którzy wchodząc do wody podnosi się do góry. W ten sposób woda nie jest przeźroczysta - a o to nam chodzi w Grecji. Osobiście polecam to miejsce  zobaczyć , ale na kąpiele polecam pojechać do innych tysiąca miejsc na Korfu.Peroulades o klifowych wybrzeżach jest inne .

To bardzo stara wioska, z wieloma korfiańskimi bardzo starymi domami liczącymi sobie w wielu przypadkach ponad 100 lat. Część z nich jest zamieszkana, część zupełnie opuszczona - zniszczona czasem . W niektórych miejscach wioski właściciele tych starych domów przekształcili teren na małe pensjonaty czy domy do wynajęcia. Cała jednak atrakcja tego miejsca to jego wybrzeże - raj dla fotografów.


Jadąc w głąb wioski na lewo kierujemy się na wybrzeże z malowniczo położona kawiarenką tuż nad plażą LOGAS . To miejsce o każdej porze dnia jest magiczne . Dla romantyków warto przyjechać tutaj wieczorem by obserwować cudowny zachód słońca.

 Bardzo wysokie skały nad małym pasmem plaży na dole . Dobrze jest podziwiać to z góry z kawiarni popijając kawę czy tsitsibirę - korfiański napój.
By zejść na tą plażę mamy wąską ścieżkę i liczne schody. Łatwo sie schodzi - trudniej wchodzi na górę. Na plaży czuje się ten ogrom wielkich skał nad głową , czasami wręcz w wietrzne dni małe kamyczki spadają ze szczytu. Uważajcie więc na to i nie kładźcie się na plaży tuż pod tymi wzniesieniami. Woda tutaj tak jak w Sidari ma ten sam problem - nie jest przeźroczysta , więc znów polecam kąpiele w innych tak licznych miejscach na wyspie

Jadąc wioską  Peroulades jak skręcimy na skrzyżowaniu na prawo za boiskiem do gry w koszykówkę dojeżdżamy do innego malowniczego miejsca tego terenu. Droga asfaltowa kończy się tam w pewnym momencie , w tym miejscu możecie tutaj zostawić samochód. Są jednak turyści, którzy ostrożnie zjeżdżają polna droga jeszcze dalej , około 200 metrów. Tutaj znajduje się rozległe miejsce z którego widzicie PRZYLĄDEK DRASTIS.

To miejsce jest jeszcze w dniu dzisiejszym dziewicze i  nie zorganizowane. W czasie robienia uroczych zdjęć uważajcie na swoje małe dzieci , bo tuż nad przepaścią nie ma zabezpieczających barierek !!!
W wielu przewodnikach po świecie możecie zobaczyć zdjęcie tego bajecznego miejsca. Kto chce to zobaczyć z bliska musi wynająć łódkę i dostać się do tego miejsca. Na końcu polnej drogi prowadzącej do wybrzeża przy tym przylądku można załapać się na wycieczkę łódką w tej okolicy.

Wydaję mi się jednak , że widok z góry na tą ciekawą grupę skał na wybrzeżu jest bardziej imponujący .

Podsumowując - są to miejsca, które warto zobaczyć na Korfu. Ci którzy z Was mieszkają w hotelach w innej części wyspy , wynajmując samochód mogą łatwo tutaj dojechać i z pewnością to co zobaczycie będzie cieszyć Wasze oczy.

Jeśli chcecie zobaczyć te miejsca dokładniej zobaczcie moje filmiki :

Macie niektóre na mojej stronie w FACEBOOK-u o tej samej nazwie tutaj:

https://www.facebook.com/korfumojaprzystan/videos/1730187870556308/


https://www.facebook.com/korfumojaprzystan/videos/1729847497257012/

Na temat Sidari pod adresem :

https://www.youtube.com/watch?v=d-9-AnhPb0Y


https://www.youtube.com/watch?v=ZXlbXlk4SUo&t=12s


Na temat Peroulades pod adresem :

https://www.youtube.com/watch?v=laQ0ytkSwJI

https://www.youtube.com/watch?v=UsmS0xSFonY


Wystarczy tylko nacisnąć na poszczególne adresy i już je widzicie !

1 komentarz:

  1. Witam-bardzo ładne zdjęcia i ciekawe informacje-mam jedno ważne pytanie -jaka pogoda jest w maju ? temperatura wody i powietrza , opady deszczu ? czy warto już w tym miesiącu wybrać się tam na wczasy ?pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń