Translate

GDZIE NA KORFU MOŻECIE UCZESTNICZYĆ W MSZY ŚWIĘTEJ

Po wielu Waszych pytaniach na temat kościołów na Korfu i możliwości uczestniczenia w mszy świętej w czasie wakacji na tej wyspie zdecydowałam się napisać na ten temat. Na Korfu mamy kilka kościołów katolickich w stolicy i na ten temat pisze w innym artykule.

Na Korfu  poza mieszkającymi na wyspie katolikami w okresie lata przybywa  bardzo dużo katolików z całego świata i wszyscy , o ile mogą uczestniczą w mszy świętej w katedrze katolickiej na starówce , popularnie nazywanej DUOMO.






Tam msze odbywają się codzienne wieczorem  o 19.00 i w niedzielę o 10.30 i o 19.00

W przypadku gdy coś się zmienia na tablicy informacyjnej przy drzwiach kościoła ksiądz o tym informuje.
Podaję też telefon do kościoła o ile chcecie się zapytać tam o coś po angielsku czy po włosku 0030-226613071

Te dwukrotne w ciągu dnia msze święte są dużym udogodnieniem dla tych , którzy mieszkają w okolicy stolicy lub niedaleko stolicy i mając wynajęty samochód mogą tam o tej porze dojechać.

Jak wygląda sytuacja dla tych z Was , którzy mieszkacie na wybrzeżach wyspy daleko od stolicy??

Tutaj mamy problem, bo nawet chcąc uczestniczyć w mszy świętej w stolicy nie macie autobusów pozamiejskich , które na czas rano Was tam dowiozą . Wieczorem dodatkowo nie ma wcale autobusów, więc ta wersja odpada.

Ci z Was, którzy mieszkacie na południu wyspy macie możliwość dojechać do miejscowości Messonghi gdzie koło przedszkola znajduje się kościół katolicki w którym w okresie sezonu turystycznego ( od kiedy do kiedy nie wiem) odbywają się msze święte w niedzielę.

Jak często słyszymy w kościele mówi się o tym, że Bóg jest wszędzie . W Pełni się z tym zgadzam i uważam , że każdy z nas w miejscach które widokowo zapierają nam dech na Korfu może pomodlić się i podziękować Bogu za możliwość zobaczenia tego , przeżycia tak pięknych chwil i nie tylko.

Wcale nie jest potrzebny ksiądz do tego by to zrobić i może to będzie jeszcze bardziej silniejsze i autentyczne kiedy sami bez programu godzinowego i miejsca o tym pomyślimy......

W większości jesteśmy chrześcijanami, w Polsce w większości katolikami, w Grecji w większości ortodoksami (prawosławnymi).

Jak wiecie z historii kościół chrześcijański rozpadł się na wschodni i zachodni w 1054 roku i ten proces schizmy trwa do dzisiaj. Często mówi się o tym, że to nastąpiło z winy dwóch stron Rzymu i Konstantynopolu.

Kościoły i ich majątki podzieliły się ( bo w większości o to chodziło), wprowadzono zróżnicowane zwyczaje w tych dwóch odłamach kościoła , ale wiara chrześcijańska jest jedna tak jak jeden jest Bóg.
Wchodząc do jednego , czy drugiego kościoła znajdziecie miejsce spotkania z tym samym, naszym Bogiem!

Bo wszyscy wierzymy w jednego Boga i święte miejsca do modlitwy wierzącej grupy są zarówno w kościele katolickim jak i w kościele ortodoksyjnym.

Na Korfu jest bardzo dużo bardzo ciekawych ortodoksyjnych kościołów w których co niedzielę od 9-11.30 odprawiana jest msza święta.








Wszyscy chrześcijanie są tam mile widziani !

Oczywiście jak szacunek do każde wiary nakazuje w kościele nie pokazujemy się w krótkich szortach, czy w bluzkach z odkrytymi plecami czy wielkim dekoltem. To nakazuje kultura w każdym świętym miejscu.

Będąc na Korfu odwiedzając te kościoły macie dodatkową okazję do poznania ich pięknych wnętrz i dodatkowo zwyczajów w tutejszych kościołach, które znajdują się na terenie całej wyspy i bardzo często nawet w okolicach gdzie jesteście zakwaterowani.

Wiele prawosławnych kościołów to pozostałość rodzinnych kapliczek , czy kościółków korfiańskiej arystokracji , która na terenie swoich posiadłości w okresie bizantyjskim budowała taki kościół by tam co niedzielę mieć możliwość modlić się.

Wiele z tych kościołów ma bardzo ładne ikony, bardzo stare ołtarze i warto jest to też zobaczyć.




W kościołach katolickich zapalamy lampki  w intencji naszych ukochanych. W kościołach prawosławnych wchodząc do kościoła wrzucamy drobne monety na rzecz kościoła i zapalamy 20 centymetrowe wąskie świeczki w specjalnie do tego przygotowanym miejscu. Najczęściej jest to specjalne miejsce z piaskiem i zapalona jedną główną lampą z knotem w oliwie tuż przy wejściu do kościoła. W wielkich kościołach takie świece zapala się na zewnątrz kościoła.








Będąc w stolicy odwiedzacie  ortodoksyjny kościół świętego Spirydona - patrona tej wyspy i często zastanawiacie się nad tym dlaczego przed kościołem ludzie zapalają poza tym małymi świecami długie 1,5 metrowe świece stawiane w osobnym miejscu.








To jest tak zwana TAMA.




Jeśli ktoś chce Boga , czy Świętego Spirydona prosi o coś szczególnego np. o zdrowie chorego członka rodziny, czy o pomoc w dostaniu się dziecka na studia, zakupuje taką dużą świecę i zapala ją przed kościołem PO fakcie spełnienia życzenia jako podziękowanie za to.

Dodatkowo w wielu kościołach na wyspie widzicie obecnie kobiety ubrane w długie sukienki i w chustkach na głowach. To są Rosjanki , które uczestniczą w mszy świętej ubrane zawsze w ten sposób. Mała ich grupa mieszka na stałe na wyspie . Większośc to kobiety z bardzo często organizowanych na Korfu pielgrzymek  religijnych z różnych terenów Rosji.

Przemyślcie to o czym piszę powyżej i jestem pewna , że korzystając z mojej rady rozwiążecie ten problem z mszą świętą w czasie Waszych wakacji na tej wyspie i to w sposób , który pozwoli Wam doświadczyć czegoś innego , zupełnie poprzednio nieznanego.

7 komentarzy:

  1. Dzień dobry, chciałam dopytać o kościół katolicki w okolicach Acharavi? Czy jest w ogóle taki w północnej części wyspy? Czy tylko w samej stolicy?

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak to pomodlic sie samemu? A sakramenty? To jest chyba najwazniejsze!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W trudnych sytuacjach , kiedy nie mamy możliwości być na mszy w kościele modlitwa samemu też pozwala na kontakt z Bogiem.

      Usuń
    2. Ksiądz jest, owszem, potrzebny.

      Usuń
  3. Dzień dobry!
    Jestem stałą czytelniczką i wielbicielką Pani bloga. I Korfu, na które wybieram się w tym roku po raz kolejny.
    Pomyślałam, że może Pani będzie mi w stanie odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda kwestia mszy świętych teraz, w okresie pandemii? Będziemy na północy wyspy, w Agios Georgios i chcemy przyjechać do kościoła do Kerkyry, tak jak to zawsze robiliśmy. Nie wiemy jednak, czy w tym roku trafimy tam na wieczorną mszę - a w sieci nie znalazłam żadnych informacji na ten temat... Gdyby mogła nam Pani pomóc, byłabym ogromnie wdzięczna.
    Pozdrawiam serdecznie - Anna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mszy odbywają się z ograniczona ilością osób i wszyscy muszą mieć maski.

      Usuń