Translate

ANGELOKASTRO - ZAMEK ANIOŁÓW NA KORFU

Angelokastro jest to jeden z najbardziej okazałych ruin zamków znajdujących się w okolicach Morza Jońskiego.
Wspaniałe położenie tego zamku , na bardzo wysokiej i stromej skale tuż przy wybrzeżu morza na północ od miejscowości Paleokastritsa przyciąga wzrok wielu turystów odwiedzających tą część wyspy. Zamek widoczny jest z wielu miejsc serpentynowej drogi północno zachodniej części wyspy od wioski Lakones do wysokich punktów na szczycie pasma górskiego północnej części wyspy.
Jest to jeden z najbardziej okazałych bizantyjskich zamków , którego pierwsze mury , jako obronnej twierdzy  zostały tutaj wybudowane w 7 wieku. Świetne położenie tej twierdzy powodowało , że miała ona bardzo duże znaczenie strategiczne dla całej wyspy. Broniła mieszkańców wyspy od licznych najazdów pirackich , a później tureckich  od  zachodniej strony wyspy . Stracił jednak później swoją decydującą strategiczną rolę na wyspie  w okresie gdy wybudowano  bizantyjska fortecę , która znajduje się  przy starówce korfiańskiej na wschodnim wybrzeżu.


Nazwa Angelokastro - czyli dosłownie tłumacząc Zamek Aniołów według historyków wywodzi się z dwóch źródeł - zdania są  tutaj podzielone.

Pierwszy ma do czynienia z położeniem zamku na tak wysokim szczycie gdzie tylko aniołowie mogli się dostać. Bardzo strome wejście na tą górę od strony lądu powodowało , że to miejsce było trudne do zdobycia przez nieprzyjaciół najeżdżających na wyspę. Od strony morza bardzo wysoka stroma , wręcz pionowa skała na której ten zamek wybudowano powoduj , że jest on widoczny z wielu miejsc wybrzeża, a dodatkowo szczyt zamku stanowi wspaniały punkt widokowy na całe  zachodnie wybrzeże wyspy. Miało to duże znaczenie w strategii obrony wyspy i imperium bizantyjskiego  przed ciągłymi najazdami nieprzyjaciół.
Druga wersja związana jest z historią tego miejsca .

W  1214 roku  Mixail Angelo Kominos, biskup okolicy dzisiejszego lądu greckiego o nazwie Ypyros zawładnął wyspą i  po jego śmierci jego syn Mixail II Kominos wybudował na szczycie tej góry zamek i nadał mu imię jego ojca, któremu w ten sposób chciał oddać hołd.
Jednak ta pierwsza wersja imienia tego zamku , choć nie zgodna z podłożem historycznym ogólnie jest tutaj przyjęta.

W okresie okupacji weneckiej wyspy tą twierdzę z zamkiem nazywano Castrum Sancti Angielli .

O ile chcecie odwiedzić to miejsce - jest to możliwe. Jedziecie autem do miejscowości Makrades i w  tej wiosce na zakręcie w kierunku wioski Krini. 

Przejeżdżacie wąskimi drogami wioski i dość wąską drogą pomiędzy gajami oliwnymi . Po kilku minutach zobaczycie na przeciwko kontury zamku do którego zjedziecie dobrą cementową dość szeroką drogą. 
Na zakręcie możecie się zatrzymać by zrobić bardzo fajne zdjęcia okolicy.Z tego miejsca widzicie już miejscowość Paleokastritsa z klasztorem na szczycie i w głębi zatoki z tymi malowniczymi dzikimi plażami z turkusową wodą do których macie dostęp tylko od morza.

Zjeżdżając dalej na końcu zobaczycie parking i kawiarenkę w której możecie czego się napić.

Wejście na górę do ruin zamku w okresie lata jest odpłatne,

Możecie wejść na górę przy odpowiedniej pogodzie i o logicznej godzinie by zmrok nie zastał Was na górze !

 Oczywiście wymagane jest odpowiednie obuwie !!!!

Nie zapominajcie też w takich sytuacjach o nakryciu na głowę i o butelce z wodą . 

Początkowo kamienista ścieżka  dość szeroka prowadzi na górę pomiędzy oliwkami .W niektórych miejscach ta droga jest tuż nad przepaścią i bez barierek , więc odradzam tego rodzaju eskapadę z małymi dziećmi .


 Dodatkowo ci którzy mają lęk przestrzeni też w wielu miejscach mogą mieć problemy.
Widoki ze szczytu są bajkowe !!! 

 Ci którzy lubią robić zdjęcia będą tam szczególnie szczęśliwi - bo krajobraz z tego miejsca jest magiczny.  


 

Polecam odwiedzić to miejsce po deszczowym dniu by krajobraz był czysty - będziecie to pamiętali do końca Waszego życia ...

Na teren ruin wchodzimy przez bramę z żelaznymi drzwiami-kratami. Tuż za wejściem macie mały placyk pomiędzy ruinami gdzie w środku rośnie drzewo pod którym w lecie macie trochę cienia i możecie tam usiąść i odpocząć po wspinaczce i napić się wody , o ile ją ze sobą wzieliście.Jeszcze wyżej wchodzimy wyżłobionymi w skałach wąskimi i niezbyt wygodnymi niby schodami. 
Tam na samym szczycie zobaczycie malutką kapliczkę z nielicznymi zachowanymi do dnia dzisiejszego freskami na ścianach. Dzisiaj jest ona odnowiona.

Niektórzy złośliwi Korfiacy żartując mówią , że to idealne miejsce na spacer z teściową w jednym kierunku...... .

Jednak w dniu dzisiejszym kiedy teściowa to skarb w rodzinie , szczególnie gdy może pomóc w wychowywaniu dzieci bardzo zajętych pracą w ciągu lata rodziców - ten żart wydaje mi się  już nieaktualny.

Wydaje mi się, że walory krajobrazowe z tego wzniesienia nadają mu tak dużą obecnie popularność.PS. To jest idealne miejsce dla romantycznych zaręczyn!

1 komentarz: