Translate

OD KIEDY NA KORFU POJAWILI SIĘ TURYŚCI?

Korfu jest jedną z najbardziej rozwiniętych turystycznie wysp Grecji.
Do takich wysp należą Mikonos, Santorini, Kreta , Rodos i Korfu.Historia początków turystyki na wyspie jest bardzo ciekawa.

Korfu ze względu na swoją bogatą historię przyciągała w okresie lata wiele osobistości politycznych z całego świata. Turystyka w całej Grecji rozpoczęła się właściwie od Korfu.

W posiadłości w Mon Repo na Korfu w sezonie letnim odpoczywała rodzina greckiego króla, która gościła tutaj na wypoczynek wiele innych rodzin z arystokracji europejskiej. 

Tak wyspa zaczęła być znana w Europie jako miejsce wypoczynku arystokracji z całego świata. Tak była reklamowana w wielu gazetach w Europie opisujących życie arystokracji europejskiej z różnymi ciekawostkami z ich prywatnego życia.

Wielką reklamą Korfu były organizowane przez grecką królową Fryderykę rejsy wypoczynkowe statków, których docelowym miejscem była właśnie ta wyspa. 

Pierwszy taki rejs został zorganizowany w 1954, drugi w 1956 i uczestniczyły w nich młodzi ludzie z ówczesnych rodzin królewskich Europy. Celem Fryderyki było ocieplenie kontaktów pomiędzy rodzinami arystokracji Europy i ewentualne śluby młodych ludzi z tych rodzin by dynastie królewskie w Europie nie zaginęły. 

Te spotkania arystokracji na Korfu były bardzo bogato opisywane w gazetach całej Europy gdzie poza dokładnymi opisami kto i kiedy tutaj przybywał opisywano sposób w jakim ta śmietanka europejska spędzała czas na tej uroczej wyspie.
Pisano o bogactwie przyjęć na wyspie, ich strojach, balach, spotkaniach na dziewiczych plażach na Korfu i rajdach samochodowych po całej wyspie. Do historii przeszły uczty z owocami morza organizowane dla tych gości w zatoce Paleokastritsy.

Dodatkowa reklama wyspy nastąpiła przez otworzenie w 1960 roku kazyna na wyspie w odrestaurowanym pałacu w Achillionie. To była jeszcze jedna atrakcja wyspy, która ściągała na wyspę na wypoczynek i nie tylko bogatych ludzi. Kazyno w Achillionie było drugim po kazynie w Monaco gdzie milionerzy spotykali się przy ruletce na tarasach pałacu i najczęściej przegrywali duże ilości pieniędzy.

Pierwsi masowo przybywający turyści pokazali się na Korfu w latach 60-tych , kiedy na wyspie powstała pierwsza osada turystyczna o nazwie Club Mediterane w miejscowości Dassia na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy. 

Było to miejsce na egzotyczne wakacje dla bogatych Francuzów, którzy przyjeżdżali  tutaj na wakacje by mieszkać w wiklinowych szałasach przy plaży  - bardzo prymitywnie, bez światła, nawet bez łóżek wewnątrz tych szałasów !! Okres wypoczynku spędzali w kostiumach kąpielowych, tańcząc na plaży w godzinach wieczornych, jeżdżąc konno we wczesnych godzinach rannych  , rozkoszując się słońcem na pięknej piaszczystej plaży, itp.

 Było to dość dziwne dla tubylców, którzy prowadząc spokojny, rolniczy tryb życia  byli zmuszeni stopniowo nauczyć się innych zawodów, przekształcić się w pracowników wolno powstających na wyspie osad turystycznych.

 Tak powstały na wyspie pierwsze szkoły nauki języków obcych , pierwsze szkoły szkolące personel dla różnego rodzaju zawodów potrzebnych w budujących się tutaj hotelach.
W latach 70-tych na Korfu wybudowano większość dużych , do dnia dzisiejszego istniejących tutaj hoteli, nastąpił duży rozwój turystyki, głównie w oparciu o dużą liczbę Anglików, którzy zaczęli przylatywać tutaj na wakacje. 

Od początku czuli się na tej wyspie bardzo dobrze, czuli się jak u siebie w domu, a to wynikało głównie z tego, że wyspa przez 50 lat była kolonią angielską. Anglicy do dnia dzisiejszego stanowią największy procent turystów przybywających tu na wakacje.

W latach 80-tych zaczęli tu przylatywać Niemcy, Austriacy i goście z krajów skandynawskich , którzy do dnia dzisiejszego lubią spędzać tu wakacje - szczególnie na wiosnę i jesienią.

W latach 90-tych na Korfu pojawili się turyści z byłych krajów socjalistycznych. Początkowo byli to Czechosłowacy (jeszcze Czechosłowacy), którzy przyjeżdżali tu autokarami do licznych małych hoteli i kempingów na wyspie .
 Następnie wraz z nimi na wyspie pokazali się pierwsi Polacy. Najczęściej byli to Polacy z południowej części kraju, którzy przejeżdżając swoimi samochodami do Czechosłowacji wraz z tymi biurami turystycznymi przybywali tutaj na wakacje.

W tym okresie zaczęli na wyspie pokazywać się również Polacy indywidualnie, Polonia mieszkająca w zachodniej Europie, która przyjeżdżała tu własnymi samochodami przepływając z Wenecji na Korfu promem.

W latach 1997-98 zaczęli tu przylatywać Polacy już z kraju dzięki istniejącym w tym okresie połączeniom czarterowym z Niemieckich biur turystycznych TUI i Neckermann, które organizowały łączone czartery na Korfu z Berlina przez Warszawę.

Od 2000 roku wyspa zaczęła wypełniać się turystami z byłych krajów socjalistycznych, głównie z  byłych krajów Związku Radzieckiego. Ta część turystów przybywa tutaj głównie na 4 miesiące letnie od czerwca do września.

W dniu obecnym Anglicy stanowią nadal największy procent odpoczywających tutaj turystów. Turyści z Niemiec i Austrii stoją na drugim miejscu od wielu lat. Liczba turystów innych narodowości z roku na rok się zmienia.

W ciągu ostatnich kilku lat obserwuję duży wzrost turystów z Polski, którzy przylatują tutaj rezerwując wakacje w oparciu o różnorodne oferty z niemieckich ( TUI , Neckermann) , ale też z licznych polskich biur turystycznych, tj. Itaka, Grecos, Mega tours itp . 

Myślę , że ta liczba będzie nadal z roku na rok wzrastała.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz