Translate

CO ROBIMY GDY W MORZU NADEPNIEMY JEŻOWCA ?

W czasie wakacji w Grecji często w morzu w miejscach w których się kąpiecie zobaczycie jeżowce.


Najczęściej żyją one w zatokach z duża ilością skał i kamieni .

Jeżowce to wspaniały owoc morski , który my jemy na świeżo wyłowiony prosto z morza. Jest to dla wielu Korfiatów wspaniały przysmak po kąpieli i nurkowaniu w zatokach morskich z dnem pełnym kamyków różnej wielkości. Najczęściej mamy tam kryształową wodę i te jeżowce są bardzo dobrze widoczne gołym okiem.


By je zjeść , nawet na plaży , po prostu potrzebujemy nożyka , łyżeczkę , kromkę chleba  i cytrynę. Często mamy to wszystko w torbie którą zabieramy na plażę. O cytrynę możemy  poprosić w tawernie która często znajduje się koło plaży lub po prostu myśląc o zbieraniu jeżowców zabieramy ją ze sobą do torby na plażę. 

Odkrajamy się jamę ustną jeżowca i wtedy pokazuje się w środku  pomarańczowa galaretka . Polewamy ją cytryną i wyjmujemy łyżeczka na chleb lub wydłubujemy kawałkami chleba i jemy tą pychotę.

Jeżowiec jest pyszny , ale bardzo nieprzyjemny gdy przez przypadek go nadepniemy !!!

Wtedy przez kilka dni , niestety cierpimy.

Co robimy gdy nadepniemy jeżowca???

Po pierwsze staramy się to miejsce zdezynfekować . O ile mamy wodę utlenioną to jest najlepsze , ale jeśli nie, bo trudno mieć ją na plaży , oczyszczamy to miejsce polewając dużą ilością wody .

O ile mamy możliwość polać to ciepłą wodą to będzie lepiej , bo to spowoduje zmiękczenie kolcy i nie będą nas wtedy tak bolały.

Po drugie polewamy to miejsce oliwą z oliwek, olejkiem do opalania  lub baby oil jak macie przy sobie na plaży i odczekujemy kilka minut.

Po trzecie metalowym uchwytem do czyszczenia brwi, pensetą  (który każda kobieta ma w kosmetyczce) wyjmujemy powoli jeden po drugim te kolce zaczynając od tych największych.

Muszę Was zmartwić mówiąc, że niestety nie będziecie mogli wszystkich kolcy wyjąć bo niektóre będą głębiej w skórze .

Te pozostałe w skórze malutkie kolce trzeba nacierać oliwą  przez kilka dni  i po kąpieli w ciepłej wodzie same będą wychodzić po naciśnięciu skóry w tym miejscu. Oczywiście kilka razy dziennie dezynfekujemy to miejsce by nie dostać zakażenia.

Czasami ponownie po kolejnej kąpieli nóg w letniej wodzie wyciągamy wychodzące powoli na zewnątrz kolce pensetą.

Niestety to potrwa kilka dni i będzie bolało !!!

O ile po kilku dniach nadal macie czarne punkty pod skórą, które Was bolą trzeba udać się do lekarza i prosić o jego pomoc.

Podobnie postępujemy gdy nadepniemy jakieś szkło na plaży . W przypadku szkła jednak w większości wypadków lepiej jest udać się do lekarza , bo bardzo możliwe to miejsce będzie trzeba zszyć.

By uniknąc takiej przygody ja osobiście na wszystkich kamiennych plażach polecam plastikowe buty w których łatwiej chodzi się po plaży i bezpieczniej nawet chodzi się po dnie w morzu.

Później można je " nałożyć " na ręce i tak pływać będąc pewnym, że nie spotka Was taka nieprzyjemna i bolesna przygoda .

Bo kto tego doświadczył dmucha na zimne .....

5 komentarzy:

 1. pamietam do dzis ... okropny bol ;c

  OdpowiedzUsuń
 2. Penseta - metalowy uchwyt do depilacji brwi

  OdpowiedzUsuń
 3. Cholera, zaskoczyło mnie że można je jeść. W zeszłym roku jednego dnia natknąłem się też na małe meduzy, odpuściłem wtedy pływanie omijając sprawnie ale dzien pózniej słyszałem że kogoś jakaś poparzyła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taj , jemy je i są bardzo dobre. Warto spróbować! Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.

   Usuń