Translate

SOKRAKI - CIEKAWA WIOSKA KORFIAŃSKA

Sokraki to jedna z wiosek północnej części wyspy położonych w górach na wysokości 440 metrów nad poziomem morza. Wioska o bardzo ciekawej , tradycyjnej dla Korfu zabudowie jest usytuowana na grzbiecie wzniesień co daje możliwość podziwiania pięknych widoków z każdego miejsca jej terenu.
By dojechać do tej wioski możecie wybrać trzy , z których dwie to  drogi - serpentyny z pięknymi widokami na całą północną lub centralną część wyspy.

Jedna droga prowadzi z wioski Korakiana, też bardzo ciekawej architektonicznie. Za tą wioską jedziecie na wąską drogę z wieloma zakrętami w górę . Ta droga jest bardzo bezpieczna, bo ma murek na skraju drogi i ze względu na wąskość drogi od czasu do czasu są poszerzenia drogi tak by mogły tutaj się mijać samochody jadące w dwóch kierunkach. Z tej drogi będziecie mogli podziwiać widoki na całą centralna część wyspy.Druga droga , też asfaltowa , prowadzi z wioski Troumbeta znajdującej się na głównej szosie łączącej północ wyspy z jej centrum.
Tam zjeżdżacie na wąską asfaltową drogę prowadzącą w górę ( jest drogowskaz ) i jadąc do góry dojeżdżacie do Sokraki podziwiając po drodze nie tylko piękne widoki na centralną część wyspy , ale też cudowne widoki północnej części wyspy z wieloma małymi zatoczkami nad morzem. " Wspinaczka" ta drogą jest bardzo ciekawa, ale ta droga asfaltowa szersza od tej którą opisuję wyżej nie ma barierek ochronnych . W wielu miejscach jest tuż nad przepaściami i tak nie polecam jej tym którzy mają lęk przestrzeni szczególnie , że często można tutaj spotkać się z ciężarówkami dostarczającymi różne produkty do wiosek tej części wyspy.

Po pierwszych wrażeniach związanych z podziwianiem krajobrazów z drogi będziecie też zadowoleni ze spaceru po wąskich uliczkach tej wioski. Jest ona w ostatnich latach w oku zainteresowania wielu obcokrajowców którzy kupują tutejsze  bardzo stare domy , odnawiają je i przyjeżdżają tutaj na wakacje. Wioska nie ma dużej ilości stałych mieszkańców, są to głównie ludzie starsi . Większość domów należy do Korfiatów, którzy mieszkają w mieście i tylko na week-end-y pojawiają się tutaj by zająć się ogródkami , które mają na około wioski lub by spędzić mile czas w plenerze.

Trzecia droga do wioski Sokraki prowadzi przez płaskie tereny wiosek północnej części wyspy . Dojeżdżacie tu z północy przez wioski Klimatia i  Zigos wąską , bezpieczną droga w górę.

Sokraki to  bardzo interesujacy zespół korfiańskich budynków , który obecnie odwiedza bardzo dużo turystów indywidualnie lub biorąc udział w zespołowych wycieczkach jeep-safari organizowanych  po północnej części wyspy.W centralnej części wioski macie też kawiarenki w których możecie napić się czegoś chłodnego lub dobrej greckiej kawy.


Zawsze zobaczycie tam siedzących w kawiarni starszych panów  - mieszkańców tej wioski , którzy od rana do nocy tam się spotykają na pogadanki lub grę w karty na groch - tak by czas im mile minął.

W ostatnich latach wąskie uliczki wioski wyłożono chodnikami nadając jej dodatkowy urok .

Jak szukacie powiewu starego Korfu z okresu gdy na wyspie nie było jeszcze rozwiniętej turystyki i miejscowa ludność żyła z uprawy gajów oliwnych - to odpowiednie miejsce do odwiedzenia .

Warto też nadmienić , że w wiosce Sokraki macie też stacje benzynową otwartą od rana do nocy !!!

Jak jedziecie tam samochodem i zobaczycie , że Wam się kończy benzyna można tam zatankować. To jedyna stacja benzynowa w górach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz