Translate

SPACEROWE TRASY NA KORFU

Korfu to nie tylko morze, plaż , słońce i liczne zabytki , które warto odwiedzić.
Wspaniałe krajobrazy wys , cała gama odcieni zieleni, które spotykają się w błękitem morza i nieba greckiego to okazja do spotkania z przyrodą, z naturą, z dala od miasta, samochodu i cywilizacji.

A takich okazji na Korfu macie wiele. Właściwie cała wyspa poza głównymi szosami to wielka okolica wypełniona wieloma asfaltowymi drogami i polnymi drogami, które są idealne na spacer. Wystarczy zatrzymać samochód gdzieś na drodze i wejść na polne drogi pomiędzy gaje oliwne.
Poza możliwością długich spacerów po ciągnących się kilometrami plażach z widokiem na góry wyspy możecie po prostu te góry odwiedzić i z wysokości podziwiać całą wyspę.

W północnej, górzystej części wyspy macie wiele dróg polnych które cyklicznie opasują wzniesienia, często nawet prowadzą do znajdujących się na szczycie klasztorów, które też warto zobaczyć.

Możecie to zobaczyć na jednym z moich filmów tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=TzvS596lIF8&t=37s

Proponuję  pójść na spacer polną drogą do klasztoru Świętej Trójcy znajdującej się nad wioską Klimatia. Widoki z tego miejsca zrekompensują zmęczenie wspinaczki do tego miejsca.

Oczywiście w każdym przypadku takiej wędrówki nie zapominamy o wygodnych butach, obowiązkowo butelce wody i nakryciu na głowę !!!
W czasie takiego spaceru możecie podziwiać z daleka wybrzeża wyspy i dodatkowo dziką przyrodę tego skrawka ziemi spotykając po drodze rosnące tam na dziko opuncje i różne przyprawy , które tam rosną , a które my dla domowego użytku zbieramy w odpowiednich porach roku.

Jest wielu zwolenników takich wędrówek. Często wynajmując samochód i jeżdżąc po różnych wioskach wyspy warto jest zaparkować samochód na uboczu i po prostu pochodzić po tym terenie. Przy drogach macie gaje oliwne , więc wszędzie macie jakiś cień, powietrze czyściutkie - bez spalin, ptaki śpiewają - idealna atmosfera do spaceru i poruszania się .

Wiele osób o tym marzy przylatując na wakacje z terenów dużych miast gdzie hałas i zapach spalin to coś codziennego.
Zwolennicy takie czynnego wypoczynku najczęściej przylatują na Korfu na wiosnę lub jesienią , kiedy nie jest już tak ciepło i w ciągu dnia można z dala od morza wytrzymać.

Koło zbocza na którym mamy nasza winnice bardzo często w tych okresach widzę spacerujące grupy , głównie Niemców i Holendrów,  którzy we wczesno rannych godzinach wspinają się do znajdującego się na wzniesieniu klasztoru. Często rozmawiam z nimi , bo widząc winnicę są zaciekawieni naszą tam pracą . Oczywiście nie brakuje wspólnych zdjęć !!!

Jeśli w czasie pobytu na Korfu planujecie odwiedzić najwyższy szczyt wyspy Pantokrator i znajdujący się tam kościółek możecie to też połączyć ze wspaniały spacerem po zboczach gór tam znajdujących z cudowną panoramą na całą centralna i południową część wyspy.
Na temat szczytu Pantokrator macie osobny artykuł z filmem jak tam się wjeżdża !
I tak , dojeżdżając do wzniesienia Pantokrator kilka zakrętów wcześniej macie drewniany szlaban o polną drogę na prawo. Warto tam pójść bo widoki z tej drogi są fantastyczne i jest to dodatkowa okazja do zrobienia pięknych zdjęć wyspy.

W południowej części wyspy macie wiele polnych dróg którymi możecie sobie pochodzić , często ciągną się one wzdłuż wybrzeża na pewnej wysokości. To też dobre do spacerów tereny . Macie tam dużą możliwość  spotkać Greka z osiołkiem !!!

Polecam jednak chodzić tymi drogami w zamkniętych butach , bo możecie na nich spotkać węże , które przy tak dużej ilości zieleni na Korfu tutaj sobie żyją . Pamietajcie o tym , że jak węża się nie nadepnie to on sam ucieka bo bardziej boi się spotkania z ludźmi niż my z nim. Możecie na wyspie spotkać długie dochodzące do 1.5 metra długości węże , tzw. myszojady . Jak coś takiego zobaczycie na swojej drodze prosze nie wdawać się z nim w "dyskusje" i zostawić tego węża by sobie odszedł bez rzucania w niego kamieniami.

Bardzo często przy dużych obszarach tutejszych winnic spotkacie się z tym , że na brzegu winnicy umieszczone są plastykowe pojemniki z mlekiem , dlaczego?  Właściciele winnic specjalnie tak wabią te węże , by się tam zadomowiły i jadły tamtejsze myszy , które jesienią  niestety objadają się rosnącymi tam winogronami. Jak widzicie wszystkie stworzenia na tej ziemi są potrzebne ...

Korfu to wyspa na której w wielu miejscach możecie zobaczyć rosnące tutaj  na dziko kwiaty i między innymi  kilka gatunków dzikiej orchidei . Poza tym mamy tutaj możliwość pozbierać rosnący tu w dużej ilości rumianek, który suszymy i pijemy jak herbatę w zimowe wieczory. Jeśli przylecicie na wakacje na Korfu w czerwcu  możecie chodząc tymi polnymi drogami sami pozbierać sobie rosnące przy drodze origano . Tak Wasze spacery będą połączone z dodatkowymi atrakcjami.

I oczywiście moja dodatkowa rada.

 W każdym przypadku takich samotnych spacerów weźcie ze sobą telefon komórkowy , bo nigdy nie wiadomo kiedy może się przydać.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz